Dziecko u dentysty

Dziecko u dentysty

Profilaktyka
Dbanie o zęby dzieci nie powinno rozpoczynać się od leczenia, ale przede wszystkim od profilaktyki stomatologicznej. O zęby maluchów zaczynamy dbać od samego początku. Ząbki myjemy, gdy mamy jednego, dwa zęby, przemywając je gazikiem z wodą lub stosując specjalną gumową szczoteczkę nakładaną na palec. Zaleca się stosowanie past, przy czym można wybrać pasty bez fluoru lub z obniżoną jego zawartością (550ppm). Zęby mleczne szczotkujemy i leczymy tak samo jak zęby stałe.

Pierwsza wizyta u dentysty
Wcześnie rozpoczęta profilaktyka i regularne wizyty kontrolne pozwolą zaoszczędzić rodzicom dużo czasu, a dzieciom stresu i cierpienia przy bardziej inwazyjnych zabiegach stomatologicznych. Pierwsza wizyta adaptacyjna u dentysty powinna przebiegać w przyjemnej atmosferze, tak by dziecko miało szansę zaprzyjaźnić się ze swoim dentystą, który powinien poświęcić najmłodszym dużo troski i uwagi, by zachowały jak najwięcej miłych wspomnień związanych z wizytą w gabinecie stomatologicznym, co umożliwia późniejsze bezstresowe leczenie. Stomatolog powinien przystępnie wyjaśnić dziecku jak prawidłowo dbać o zęby i zaznajomić je ze sprzętem stomatologicznym, aby mogło dotknąć wszystkich przedmiotów, których używa się w trakcie zabiegu leczniczego. Informacje o sprzęcie i o leczeniu powinny zostać przekazane w zrozumiałym i dopasowanym do wieku dziecka języku. Najmłodsze dzieci mogą bać się takich określeń, jak: wiertło, wiercenie, igła, zastrzyk, wyrywanie itd. Słowa te należałoby zastąpić zrozumiałymi dla dziecka określeniami, zamiast wyrywanie to wyjmowanie ząbka, zamiast wiercenie to bzykanie itp. Należy podkreślić, że pierwsza wizyta adaptacyjna powinna mieć miejsce wtedy, gdy dziecko nie odczuwa bólu zęba.

Zasady w trakcie leczenia
Aby leczenie przebiegało bezstresowo dla dziecka, należy umawiać spotkania w porze dnia, kiedy nie będzie ono zmęczone, senne lub głodne. Rodzice i opiekunowie powinni przygotować dziecko i uprzedzić, że taka wizyta się odbędzie. Musimy zaznaczyć, że leczenie będzie bezbolesne (stosujemy bezpieczne dla dzieci i skuteczne znieczulenia), dzieci mogą się też ucieszyć z kolorowego wypełnienia. Nie powinno straszyć się dziecka dentystą, ośmieszać, że płacze, porównywać do innych dzieci, które lepiej sobie radzą ze stresem, czy też szantażować lub przekupywać. Jeśli przewidujemy nagrodę, to ustalmy, że lekarz ją przekazuje za pożądane zachowanie.Powrót

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.