Opieka stomatologiczna podczas ciąży

Opieka stomatologiczna podczas ciąży
Opieka dentystyczna nad kobietą ciężarną jest szczególnie istotna ze względu na to, iż stan zdrowia jamy ustnej kobiety może mieć istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży. Najlepiej wyleczyć ubytki przed planowaną ciążą. W trakcie trwania ciąży konieczne są kontrole profilaktyczne, np. jedna na trymestr. Natomiast leczyć można przez całą ciążę, a najbezpieczniejszy jest drugi trymestr.

W pierwszym trymestrze ciąży pojawiają się nudności i wymioty ciężarnych, które mogą wiązać się uszkodzeniem szkliwa zębów oraz nasileniem próchnicy. W obrębie jamy ustnej dochodzi również do zmian czynnościowych, takich jak zwiększone wydzielanie śliny, której odczyn staje się kwaśny. Pod wpływem estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu, co sprzyja ich rozpulchnieniu oraz krwawieniom. Stąd w okresie ciąży najistotniejszymi problemami skłaniającymi ciężarną do wizyty w gabinecie stomatologicznym są nasilające się zmiany próchnicze, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból i krwawienie, a także przykry zapach z ust. Ciążowe zapalenie dziąseł jest zjawiskiem przemijającym. Może być uogólnione lub miejscowe. Najczęściej pojawia się ono na początku drugiego trymestru. Stopniowo objawy nasilają się, osiągając szczyt ok. 8 miesiąca ciąży, a następnie zmniejszają się wraz ze zbliżaniem się terminu porodu.


ZALECENIA
Wykonujemy profilaktykę stomatologiczną i leczenie zachowawcze, a także usuwamy zęby. Stosowanie środków znieczulenia miejscowego u kobiet w ciąży jest bezpieczne. W przypadku infekcji w jamie ustnej, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, można stosować penicyliny, bezpiecznie stosowane nawet w I trymestrze ciąży, nie wykazują bowiem wpływu teratogennego tej grupy leków na płód. Również cefalosporyny zaliczono do kategorii B wg FDA, bezpieczne jest ich stosowanie także w okresie karmienia piersią.


PRZECIWWSKAZANIA
Wybielanie i protetyka ze względu na delikatny stan dziąseł są wskazane już po rozwiązaniu. W okresie ciąży diagnostyka radiologiczna powinna być ograniczona do minimum i wykonywana jedynie w koniecznych przypadkach. W okresie ciąży zaleca się, szczególnie w I-wszym trymestrze, ograniczenie stosowania środków przeciwbólowych. Jako jeden z niewielu dopuszczalnych środków stosowanych w dawkach terapeutycznych (dobowa dawka max. 4g) jest paracetamol.Powrót

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.