Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów to ból odczuwany podczas kontaktu z ciepłymi i zimnym napojami, jedzeniem czy nawet wdychaniem zimnego powietrza. Najczęściej spowodowana jest tzw. erozją szkliwa oraz obniżaniem się dziąseł i tym samym odsłanianiem się wrażliwych części zęba (wrażliwe szyjki) czy nadmiernym starciem zębów tzw. abrazją. Nadwrażliwość pojawia się, gdy zębina zostaje odsłonięta. W zębinie występują mikroskopijne kanaliki zwane kanalikami zębinowymi, które są drogami do nerwu. Po odsłonięciu kanalików zębinowych nerwy są łatwiej stymulowane przez pewne bodźce powodujące nadwrażliwość zębów.

Istnieje cały szereg czynników mogących wywołać nadwrażliwość zębów, a niektóre z nich to: zbyt mocne szczotkowanie lub korzystanie ze szczoteczki z twardym włosiem, nieprawidłowa metoda szczotkowania, zgrzytanie zębami, czyszczenie zębów lub zabiegi stomatologiczne (przejściowa nadwrażliwość pozabiegowa), wady zgryzu, dieta bogata w soki, owoce, choroby przewodu pokarmowego połączone z zarzucaniem treści żołądka lun wymioty, zbyt ścierne pasty (np. pasty wybielające lub dla palaczy), a także okresowa nadwrażliwość zębów w takcie i po wybielaniu.


WSKAZÓWKI JAK POSTĘPOWAĆ
  • utrzymywanie wzorowej higieny jamy ustnej, używanie nici dentystycznej, odpowiednich past i płynów. Zapobiegamy w ten sposób gromadzeniu się osadu i powstawaniu kamienia – najczęstszych przyczyn stanów zapalnych, prowadzących do zaniku kości, a w konsekwencji do obniżenia dziąseł, prawidłowe szczotkowanie zębów odpowiednio dobraną szczoteczką – zbyt twarda może uszkadzać tkanki,
  • ograniczenie spożywania pokarmów zawierających dużo kwasów, np. stężonych soków, coca-coli, kwaśnych pokarmów, a jeśli już zjemy lub wypijemy coś bardzo kwaśnego należałoby zaraz po posiłku dokładnie umyć zęby aby właśnie zabezpieczyć je przed erozją,
  • używanie odpowiednich past i płynów, które remineralizują ( odbudowują) szkliwo czyli zamykają w nim mikrokanaliki przez co ograniczają dostęp pokarmów i płynów do głębszych, wrażliwych warstw zęba,
  • jeśli powodem odsłoniętych szyjek i startych powierzchni zębów jest bruksizm czyli zgrzytanie zębami najczęściej podczas snu, należy jak najszybciej podjąć leczenie u specjalisty. Najprostszym rozwiązaniem jest szyna relaksacyjna, którą zakłada się na noc.
Powrót

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.