Higiena uzupełnień protetycznych

Higiena uzupełnień protetycznych
Uzupełnienia protetyczne wymagają starannej pielęgnacji, gdyż pod nimi gromadzą się resztki pokarmów, które powinny zostać należycie usunięte. Odpowiednia higiena uzupełnień protetycznych polega na dokładnym ich czyszczeniu przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku przy użyciu miękkiej szczoteczki i pasty do zębów. Włosie szczoteczki powinno być tak ukształtowane, aby protezę można było oczyścić również w trudno dostępnych miejscach. Warto sięgać również po specjalne tabletki do czyszczenia protez. Dezynfekują one protezę, dają uczucie czystości i świeżości, przywracają jej naturalny kolor, a dodatkowo zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi. 

Należy wyjmować ją wieczorem i przechowywać w suchym miejscu. Do przechowywania protez najlepiej nadają się szczelne, stworzone specjalnie do tego celu pojemniczki. Właściwa, regularnie wykonywana higiena protetycznych uzupełnień, ich idealne dopasowanie pomoże nam uniknąć przykrego ucisku.

Nieco więcej starań wymaga właściwa higiena mostów i koron protetycznych, a szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę przydziąsłową. To właśnie w tej okolicy najczęściej zbiera się osad i powstaje trudny do usunięcia kamień nazębny. Do higieny jamy ustnej w tym przypadku należy sięgnąć po irygator, którego działanie przypomina zasadę działania bicza wodnego. Oczyści on bardzo dokładnie przestrzenie między zębami, a także miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczką do zębów. Korzystając z irygatora dodatkowo wykonamy delikatny masaż dziąseł. W przypadku koron i mostów protetycznych zaleca się również stosowanie nici dentystycznych w celu dokładnego oczyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami.
Powrót

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.