Zabiegi profilaktyczne

Zabiegi profilaktyczne
Skaling, piaskowanie i fluoryzacja są podstawowymi zabiegami profilaktyki próchnicy. Zabiegi te powinny być wykonywane regularnie co około 6 miesięcy.

Skaling: Jest zabiegiem higienicznym, który ma na celu usunięcie z powierzchni zębów zmineralizowanych złogów nazębnych, czyli kamienia. Zabieg wykonywany jest przy użyciu skalerów ultradźwiękowych, a wyjątkowych sytuacjach ręcznie. Kamień nazębny usuwany jest poprzez wibrację ultradźwiękowej końcówki, dodatkowo chłodzonej wodą, przez co jest dobrze znoszony przez pacjenta, praktycznie bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla tkanek zęba. Sam zabieg w zależności o ilości zalegającego kamienia trwa od 10 do 20 minut i powinien zakończyć się zabiegiem piaskowania.

Piaskowanie: Zabieg piaskowania zębów polega na usuwaniu drobin kamienia nazębnego i osadów (miękkiej płytki nazębnej), które znajdują się na powierzchni zębów. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia tzw. piaskarki oraz proszku, który pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody oraz powietrza oczyszcza powierzchnie wszystkich zębów.

Po zabiegu piaskowania powierzchnia zębów zostaje odpowiednio wygładzona przy użyciu szczoteczek i gumek po nałożeniu na nie specjalnych past polerskich. Zabieg piaskowania może być zabiegiem samodzielnym, choć częściej jest stosowany jako drugi etap kompleksowego zabiegu higienizacji tj. kolejny po skalingu. Pacjenci często nazywają ten zbieg wybielaniem, ponieważ po zastosowaniu piaskarek i wypolerowaniu zębów przywracany jest naturalny dla pacjenta odcień zębów, co daje wrażenie ich wybielenia. W celu uzyskania najlepszych efektów tego zabiegu pacjentowi zaleca się unikania przez 24h po nim kawy, herbaty, spożywania napoi i pokarmów, które mogłyby przebarwić oczyszczone, żeby np. czerwone wino, soki marchewkowe, coca-cola, no i oczywiście palenia papierosów.

Fluoryzacja: Zabieg polegający na wzmacnianiu odporności szkliwa na czynniki zewnętrzne (np. działanie kwasów) poprzez wbudowywanie w jego strukturę związków fluoru zmieniających jego właściwości. Zabieg fluoryzacji polega na wcieraniu w zęby lakierów fluorkowych zawierających silne stężenie fluoru (od 0,1 do 6%). Fluor zawarty w tych preparatach przenika do szkliwa zębów, oddziałując na obecne w nim związki wapnia. Dzięki temu zęby stają się odporniejsze na bakterie produkujące próchnicę. Lakierowanie zębów redukuje ją aż do 75%.Powrót

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.